Mobilnie, Trójmiasto i okolice
+48796885031
ametlinskyi@gmail.com

Jak długo powinien trwać masaż relaksacyjny i jak często być wykonywany.

Aby prawidłowo odpowiedzieć na tak postawione pytanie należało by najpierw określić z jakim problemem mamy do czynienia oraz jaki postawimy sobie cel, który mamy osiągnąć poprzez zabieg masażu.

Na początku należy zdefiniować czym jest masaż relaksacyjny. Cytując za stroną Ministerstwa, masaż odprężający stosuje się, aby pozbyć się uporczywych bólów, zapobiec kontuzjom i wspomagać rehabilitację.  Dodatkowo wpływa on na nasz wygląd. Można dzięki niemu kształtować sylwetkę i przyspieszać  proces spalania tłuszczu. Z tego też powodu nie stanowi on działalności leczniczej, gdyż jego głównym zadaniem  nie jest ochrona zdrowia, a jedynie poprawa samopoczucia czy wyglądu.

Według Leksykonu masażu czas trwania masażu relaksacyjnegouzależniony jest od obszaru objętego masażem oraz od metod wykorzystanych podczas jednej sesji. Masaż tylnej strony ciała (grzbiet, pośladki, kończyny dolne i górne) powinien trwać 15-20 min., masaż całego ciała 30-45 min, a skrócona wersja masażu całego ciała (bez twarzy, klatki piersiowej i powłok brzusznych) – 30 min. Masaż relaksacyjny typu amerykańskiego, obejmujący kark z obręczą barkową, grzbiet z kręgosłupem, pośladki oraz refleksoterapię stóp, winien trwać 30 min.

Z jednej strony nie sposób z tym się nie zgodzić, jednakże doświadczenie zawodowe, podpowiada mi, że czas jaki należy poświęcić na masaż relaksacyjny nie powinien być sztywno przestrzegany, ale należy wczuć się niejako w potrzeby pacjenta. Doświadczony masażysta potrafi w takiej sytuacji  poczuć niejako, kiedy pacjent zaczyna się relaksować i odprężać. Powinien mu on umożliwić przedłużenie tego stanu na tyle by był on dla niego dobrze odczuwalny. W masażu relaksacyjnym przede wszystkim chodzi o odprężenie i wyciszenie pacjenta, gdyż potrzebne mu to jest do szybszego powrotu do zdrowia. 
Technika wykonania masażu relaksacyjnego jst bardzo podobna do techniki  masażu klasycznego. Podczas zabiegu masażysta korzysta z podobnych chwytów, takich jak ugniatanie, uciskanie, głaskanie, czy rozcieranie. Ruchy są powolne, spokojne, a zarazem bardzo płynne, co pozwala obniżyć napięcie mięśniowe i zmniejszyć pobudzenie zakończeń nerwów czuciowych. T właśnie ten rodzaj wykonywanego masażu pomaga pomóc w odprężeniu.

Podczas wykonywania masażu relaksacyjnego najczęściej stosuje się olejki, które ułatwiają wykonywanie ruchów, zwłaszcza przy masowaniu dużych powierzchni ciała. Najczęściej są to olejki do masażu o właściwościach relaksujących, które dodatkowo relaksują również swoim zapachem, np. lawendowym, mandarynkowym, drzewa herbacianego czy różanym. Zamiast tego typu olejków można również podgrzać koncentraty olejków eterycznych w pomieszczeniu by nadać miły klimat. Pamiętać przy tym należy, by zapach te, nie był zbytnio drażniące, gdyż zamiast spełniać swoją funkcję relaksacyjną, mogą powodować dekoncentrację lub nawet rozdrażnienie. Wtedy cel zabiegu nie zostanie osiągnięty. 

A jakie korzyści może nam przynieść masaż relaksacyjny?
Zabieg ten daje mnóstwo korzyści, w tym przede wszystkim:
– zmniejszenie napięcia mięśni,
– większa regeneracja mięśni i stawów, np. po treningu,
– zmniejszenie bólu spowodowanego napięciem określonych grup mięśniowych,
– zmniejszenie nadwrażliwości czuciowej i dolegliwości bólowych wywołanych stresem,
– poprawa samopoczucia,
– przyspieszenie metabolizmu i procesów oczyszczających organizm z toksyn,
– zmniejszenie lub usunięcie obrzęków,
– poprawa wyglądu skóry, która jest efektem usunięcia złuszczonego naskórka
– przyspieszenia przepływu krwi i limfy w ciele.

Masaż relaksacyjny jest szczególnie zalecany dla osób zapracowanych, żyjących w ciągłym pośpiechu, będących pod wpływem ciągłego stresu, chronicznego zmęczenia. Szczególnie jest zalecany dla tych osób, które nie potrafią się uspokoić, jak również dla tych, którzy mimo długotrwałej relaksacji, nie czują pełnej regeneracji sił. Masaż relaksacyjny, daje również pozytywne efekty u osób znerwicowanych i z zaburzeniami snu, jak i depresją, gdyż harmonizuje pracę mózgu i układu nerwowego oraz poprawia samopoczucie, poprzez pobudzenie wydzielania endorfin. Jest szczególnie polecany również osobom z zakwaszonym organizmem i prowadzącym aktywny tryb życia, ale również ludziom rzadko uprawiającym aktywność fizyczną, gdyż rozluźnia napięcia mięśniowo-powięziowe powstałe z bezruchu lub długotrwałej nieprawidłowej postawy ciała.
Pomimo że, masaż relaksacyjny jest bezpieczną formą terapii, istnieją pewne przeciwwskazania, które wykluczają możliwość przeprowadzenia tego typu zabiegu. Masażu relaksacyjnego nie powinno się wykonywać w przypadku stanów zapalnych lub gorączkowych, podrażnień skóry oraz chorób zakaźnych, czy też nowotworowych. Z masażu nie powinny także korzystać osoby z zaawansowaną miażdżycą, nadciśnieniem, żylakami, zapaleniem i zakrzepicą żył, niewydolnością krążenia, nerek i wątroby, hemofilią, niewyrównanymi wadami serca, niezrośniętymi złamaniami lub łamliwością kości.

Call Now ButtonZadzwoń