Mobilnie, Trójmiasto i okolice
+48796885031
ametlinskyi@gmail.com

Po co Ci w ogóle masaż

Anatolii masażysta Gdansk i okolice

Definicja masażu.

 1. Masaż – zabieg fizjoterapeutyczny polegający na sprężystym (nie plastycznym) odkształcaniu tkanek. 

 2. Masaż – jest to zespół ruchów wywierających ucisk na tkanki i polega on na wykorzystaniu przez masażystę określonych ruchów w określonym tempie i z odpowiednią siłą zgodnie z przebiegiem mięśni, tkanek, naczyń krwionośnych i limfatycznych, od ich obwodu do serca. Masaż powinien być wykonywany rytmicznie, bez rozciągania skóry nieuzbrojoną ręką.
  Masaż może mieć cele leczniczerelaksacyjne, przeciwobrzękowe lub przygotowywać mięśnie do wysiłku.
  Tyle na ten temat w wielkim skrócie można znaleźć w Wikipedii.

  O masażu i różnych jego odmianach słyszał chyba każdy. Ale nie wiele osób z niego korzysta, uważając go za zbyt kosztowny. Część z osób, które nie miały z nim styczności, błędnie myśli, że jest im on niepotrzebny i szkoda na niego wydawać pieniądze.

  Niestety jest to mylny pogląd, z którym dość często stykam się na początku swojej pracy z pacjentami.

Zacznę od masaży leczniczych, w uproszczonym skrócie.

Wielkie kampanie reklamowe jakimi obdarzają nas codziennie koncerny farmaceutyczne, mylnie tworzą pogląd, że ból pleców, stawów można zniwelować tylko środkami przeciwbólowymi. Na własne nasze życzenie wprowadzają nas w ogromny błąd, gdyż środami przeciwbólowymi nie usuniemy przyczyny bólu, a tylko go zamaskujemy. Najczęściej na kilka tylko godzin. Gdyż, kiedy tabletka przestaje działać zmuszani jesteśmy by przyjąć kolejną dawkę, super leku przeciwbólowego.

I tak bez końca. Zamiast usuwać przyczynę bólu najczęściej sami go pogłębiamy.

Kiedy ból jest już nie do zniesienia, udajemy się najczęściej do lekarza specjalisty ze swoim problemem. Dopiero on, zapoznając się z naszym problemem, stawia diagnozę i do leków specjalistycznych, dołącza właśnie zabiegi fizjoterapeutyczne, w tym również masaże.

Wykwalifikowany specjalista masażysta z dużym doświadczeniem i dorobkiem zawodowym jest w stanie, po przeprowadzeniu wstępnej konsultacji z przyszłym pacjentem, od razu postawić diagnozę co stanowi przyczynę bólu i jaki typ masażu należy zastosować.

Masaż leczniczy (szeroko pojęty), najczęściej nie jest przyjemny i bezbolesny dla pacjenta, tak jak masaż relaksacyjny. Ale jego celem nie jest odprężenie pacjenta, lecz maksymalnie szybkie i skuteczne przywrócenie go do normalnego funkcjonowania.

Mieszkając i pracując w Polsce jako fizjoterapeuta zauważyłem, że z masażu korzystają głównie osoby o wyższym statusie społecznym, dla których dbałość o zdrowie i stan swojego ciała jest istotną kwestią. Drugą grupą, są najczęściej osoby z polecenia, od moich pacjentów, którym już pomogłem, lub którzy są w trakcie rehabilitacji i widzą dużą poprawę swojego stanu zdrowia. Te osoby szczególnie mnie polecają, gdyż czują już, jak ważny w ich życiu i stanie zdrowia jest masaż. Kolejną grupą są osoby uczęszczające na masaż, to pacjenci, kierowani przez lekarzy w ramach rehabilitacji na NFZ. Jednakże wiemy jaka jest sytuacja służby zdrowia i jakie są terminy do bezpłatnych usług rehabilitacyjnych. Osoby te, uświadomione przez lekarzy, na własną rękę szukają specjalistów masażystów z dużym doświadczeniem zawodowym.

Dopiero kiedy nie możemy poradzić sobie ze swoimi problemami zdrowotnymi uświadamiamy sobie, że zdrowie jest najcenniejszą rzeczą jaką mamy i koniecznie trzeba o nie dbać. A dbać o zdrowie można na wiele różnych sposobów.  W tym, poprzez różnego rodzaju masaże.

A co dobrego może dać Ci masaż relaksacyjny.

Celem masażu relaksacyjnego jest uspokojenie organizmu oraz wprowadzenie go w stan relaksu.
To doskonała forma terapii pozwalająca m.in.: zrelaksować umysł, zredukować napięcie mięśniowo – nerwowe, uzyskać uczucie pełnego odprężenia i zmniejszyć poziom stresu.

Masaż relaksacyjny sprawdza się zarówno w stanach zmęczenia fizycznego, na przykład po długotrwałym wysiłku sportowym, jak i zmęczenia umysłowego, po ciężkim dniu w pracy.

Jest to delikatny zabieg, prowadzony w spokojnej, wyciszającej atmosferze, która pozwala pacjentowi oderwać się od problemów i rozluźnić się w pełni.

Poza efektem rozprężenia i relaksu, masaż relaksacyjny korzystni wpływa na wiele aspektów pracy organizmu, pozwalając między innymi:

 • stymulować układ limfatyczny – pomagając szybciej usunąć toksyny z organizmu i wzmacniając naszą odporność

 • poprawić ukrwienie ciała – zapewniając rozszerzenie naczyń włosowatych i zapobiegając powstawaniu zakrzepów żylnych,

 • zniwelować dolegliwości bólowe – sprawdza się zatem m.in. po kontuzjach, a także, wspomagająco, w trakcie rehabilitacji po wypadkach,

 • poprawić metabolizm – przyspieszając proces spalania zbędnej tkanki tłuszczowej. 

Masaż relaksacyjny polecany jest przede wszystkim osobom, które zmagają się z:

   • długotrwałym stresem, w domu lub pracy,

   • bezsennością,

   • chronicznym zmęczeniem oraz poczuciem braku energii,

   • uczuciem napięcia mięśniowego.

Odpowiednio przeprowadzony zabieg pozwoli oczyścić nie tylko umysł, ale i ciało oraz przywróci harmonię i spokój wewnętrzny.

Masaż relaksacyjny jest zabiegiem bezpiecznym i zasadniczo nie występują przeciwwskazania do jego stosowania. W przypadku wątpliwości jednak, warto skonsultować się z terapeutą bądź lekarzem przed przystąpieniem do zabiegu.

Call Now ButtonZadzwoń